Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 01.12.2019 13:48:26 

Osobná stránka organistu Petra Vymazala

            

 

        Táto sekcia bola vytvorená 27.3. 2011 s cieľom prezentovať opravy a reštaurovanie píšťalových organov. Veľkým problémom na Slovensku je fakt, že na všetkých organárov neplatí "rovnaký meter". Práve táto sekcia je zameraná ako  poukázanie na problém "nerovnakého metra", kedy nie všetci organári vykonajú svoju prácu poctivo, problém zostane premlčaný, zabudnutý, a nevyrieši ho často ani kolaudácia. Dotyčný organár potom pracuje ďalej na inom organe, a rovnaké, prípadne podobné praktiky vykonáva aj na ňom. Organ je ďalej podrobený kolaudácií, ktorá prebehne pod dozorom kolaudačnej komisie zloženej z odborníkov, ktorí uznajú, že organ bol príkladne zreštaurovaný a odporučia správcovi dielo prevzať. Nikto však nenahliadne dovnútra organa, aby sa presvedčil o detailoch, ktoré môžu uniknúť, a pre ktoré by možno kolaudačná komisia vyslovila nedôveru organárovi-reštaurátorovi. Organ sa tak používa niekoľko rokov, počas ktorých možno robí problémy ovládanie registrových manubrií, ktoré idú ťažšie, prípadne ovládanie pedálového registra, ktorého manubrium nakoniec niektorému z organistov zostane v ruke... 

 

Na obrázku vidíme vyčistené a zaletované píšťaly Principálu 8´, ktoré boli v minulosti neodborne ladené pravdepodobne nožíkom. Súčasné ladenie bolo vykonané ladiacim Stimmhornom.

 

Kontrastom odbornej opravy píšťal sú drevené kryté píšťaly, ktoré sú zaklincované,

respektíve opravené kovovými klincami...

 

Kde nepomôže klinec, poslednou možnosťou je skrutka...

 

            Principálový zbor býva vo väčšine prípadov korunovaný Mixtúrou, ktorá dáva celému nástroju lesk a slávnostnosť. Nie vždy je však Mixtúra taká, ako má byť, prípadne "Nie je všetko zlato, čo sa leskne".

 

 

 

 

            Veľmi dôležitým faktorom v organe je vzduch prúdiaci do píšťal. Je ním ovplyvnená intonácia a ladenie. Nie vždy sú však zásuvky tesnené tak, ako si to predstavoval majster, z ktorého dielne vyšiel samotný organ. Pokiaľ chceme na niečom ušetriť, ušetríme na kožených tesneniach, a najlepším pomocníkom  nám pri tom bude kašmír. 

 

 

 

 

 

TOPlist