Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 01.12.2019 13:48:26 

Osobná stránka organistu Petra Vymazala

           

 

          Dokumenty 2. Vatikánskeho koncilu okrem iného píšu, že píšťalový organ sa má v latinskej cirkvi tešiť veľkej úcte a obľube. Na druhom Vatikánskom koncile sa asi nezúčastnili alebo jeho závery si asi neosvojili predstavitelia istej rehole založenej v Taliansku v 19. storočí, ktorá sa zaoberá mládežou... Hudobné a kultúrne hodnoty sú im asi cudzie, totiž, keby im boli blízke, nestalo by sa to, čo sa stalo.... Posúďte sami...

 

            V utorok 21.4.2009 som sa náhodou ocitol na chóre istého farského kostola, na ktorom práve prebiehala  "demontáž" píšťalového organa, ktorý nebol ani tak starý, ani tak nekvalitný, ako bol poruchový a neudržiavaný. Minimálna, respektíve žiadna údržba, urobila svoje a hlavní predstavitelia farnosti sa rozhodli (napriek argumentom fundovaných organistov a organárov) organ "demontovať" a kúpiť digitálny organ... Keď som videl, ako prebieha demontáž starého organa, mal som dosť... "Práce" viedol  mladý kaplán, ktorému v "diele" pomáhala mládež... Keď som videl, s akým zápalom rozpílili hrací stôl, vzdušnice, a dokonca drevené píšťaly registra Subbas 16, hlavou mi preletela jediná myšlienka: "QUO VADIS - SANCTA ECCLESIA???" Organ, ktorý by po rekonštrukcií a postavení v inom priestore spoľahlivo viedol liturgický spev, bol v tejto chvíli nenávratne zničený rukami ľudí, ktorí by mali dobre vplývať a viesť mládež. Organ, ktorého stavba trvala možno  rok, bol teraz zničený za 2 hodiny.  

            Zinkové píšťaly boli "pietne uložené" na chodbe pri schodoch, píšťaly z organového kovu saleziánska mládež rozšliapala, žiadna z nich nebola použiteľná. Všetko, čo sa dalo zničiť rukami, bolo zničené "nádejou cirkvi" 21. storočia. 

 

 

 

Toto bol ešte nedávno organ... 

                                   Toto zostalo z Angsterovho organa ( I/7 )

 

Zásobníkový mech bol len nedávno okožovaný... Samozrejme nie zadarmo... 

                                   Pozostatky z nedávno okožovaného plavákového mechu... 

 

"Krepovaný" kedysi-Subbas 16´ 

                                   "Vykrepované" píšťaly Subbasu 16´... Čo nezvládnu šikovné ruky, to zvládne

                                     motorová píla 

 

Halóóó.... Niečo mi tu chýba....  

                                    Halóóó..... K tej organovej lavici mi chýba organ.... 

 

Tremolo majstra Vážanského 

                                   Tremolo majstra Vážanského...

 

Registrové kancely, resp. to, čo z nich zostalo... 

                                  Registrové kancely, resp. ich zvyšky...

 

 

           

TOPlist